Św. Weroniki, św. Joanny, św. Andrzeja

Kalendarz Świętych
Termin: 2022-02-04 - 2022-02-05

Weronika- grec. Phere (niosę) i nike (zwycięstwo)

Pobożna niewiasta jerozolimska, towarzyszyła Chrystusowi na Kalwarii i podała Mu chustę, na której pozostawił wizerunek swojej twarzy. To wydarzenie jest uwiecznione w szóstej stacji Drogi Krzyżowej. Historia z chustą miała oddźwięk przez wszystkie wieki chrześcijaństwa, ponieważ ilustruje pewną ponadczasową i ogólnoludzką prawdę o współczuciu dla Chrystusa w Jego cierpieniach.

Patronka portrecistów, rzeźbiarzy i fotografów.

Joanna- od Jana (Bóg jest łaskawy)

Królowa francuska, którą pozbawiono tronu.  Joanna de Valois urodziła się, jako druga córka króla Francji - Ludwika XI i jego drugiej żony Karoliny Sabaudzkiej. Prawdopodobnie urodziła się zdeformowana, a całe swoje życie chorowała. 8 września 1476 (w wieku 12 lat), w Château de Montrichard, poślubiła kuzyna swojego ojca - Ludwika, księcia Orleanu (późniejszego króla Francji - Ludwika XII Walezjusza). Królową Francji została kiedy umarł jej brat - Karol VIII (1498 r.) i tron otrzymał jej mąż Ludwik. Wkrótce ich małżeństwo zostało kanoniczne unieważnienie pod pretekstem rzekomego przymusu, pod którym Ludwik XII zgodził się na to małżeństwo. Joanna pozbawiona tytułu królewskiego otrzymała niewielkie księstwo Berry. Rok później Ludwik ożenił się z wdową po poprzednim królu Anną Bretońską (małżeństwo to było konieczne, aby Francja mogła zatrzymać księstwo Bretanii).

Joanna otrzymała od byłego męża tytuł księżnej de Berry. W 1502 założyła zakon klauzurowy annuncjatek (sióstr od Zwiastowania). Zmarła w 1505. Nie wyszła ponownie za mąż i nie miała dzieci. Nie chowała urazy do swojego byłego męża i do końca życia modliła się za niego (Ludwik XII był trzykrotnie żonaty, ale nie miał męskich potomków).Założyła Zgromadzenie Sióstr Annuncjatek i troszczyła się o chorych. Zmarła w 1505 roku.

Andrzej – grec. Aner – andros (mąż, mężczyzna)

Św. Andrzej żył w latach 1302-1374; pochodził z możnego rodu florenckiego. W młodości wiódł swobodne i burzliwe życie, jednak na skutek wyznania matki o tym, że wyprosiła go u Boga gorącą modlitwą i że razem z ojcem złożyła ślub ofiarowania go na służbę Bożą, postanowił zmienić swoje dotychczasowe życie i w wieku piętnastu lat wstąpił do karmelitów we Florencji (1317). Zyskawszy opinię gorliwego i umartwionego zakonnika, pełnił różne funkcje zakonne.   W latach 1348-1349 był toskańskim prowincjałem,  a następnie biskupem  Fiesole (1349-1374). Jego ascetyczny rygor i absolutne oddanie posłudze nie przez wszystkich były do zaakceptowania. Miłosierny, energiczny ale nie zawsze posłuszny Andrzej Corsini okazał się dobrym administratorem i rozjemcą. Niejednokrotnie godził zwaśnione między sobą włoskie miasta. Zyskał wielką renomę jako rozjemca między rywalizującymi frakcjami politycznymi a na prośbę Urbana V (+1370) udał się do Bolonii i przyczynił do zawarcia pokoju między ludźmi podburzonymi przez Visconti.

 Niestrudzenie przez 24 lata biskupstwa wizytował parafie, odwiedzał szpitale i przytułki wspomagając biednych. Odnawiał i budował kościoły, zwalczał nadużycia i łamanie celibatu. Wśród kapłanów założył Bractwo Trójcy Przenajświętszej (nazywane niekiedy Koronką do Trójcy Przenajświętszej). Zmarł w wieku 71 lat.

 

 

Terminy


  • Od 2022-02-04 do 2022-02-05

 

 

Wspierane przez iCagenda

Stowarzyszenie
CENTRUM OCHOTNIKÓW CIERPIENIA
Archidiecezji Gdańskiej
Ul. Wojska Polskiego 37, 83-000 Pruszcz Gdański

www.cocgdansk.pl   e-mail: biuro(a)cocgdansk.pl 
BANK SPÓŁDZIELCZY PRUSZCZ GDAŃSKI
40 8335 0003 0118 0253 2000 0001
Administracja strony: admin(a)cocgdansk.pl