List od s. Angeli 02.2022
Confederazione CVS Internazionale
Presidenza
Rzym, 31 stycznia 2022
Wspomnienie św. Jana Bosko
“Gdziekolwiek idą, gdziekolwiek są, jak Chrystus, który jest pierwszym posłanym, misjonarz Ojca i jego wierny świadek, tak samo każdy chrześcijanin. A Kościół nie ma innej misji jak tylko ewangelizacji świata, dawać świadectwo o Chrystusie”. (Papież Franciszek, Orędzie na Dzień Misyjny 2022) |
Drodzy przyjaciele CVS,
we wspomnieniu liturgicznym św. Jana Bosko, świętego, za którego wstawiennictwem zostały wysłuchane modlitwy o uzdrowienie Bł. Luigi Novarese, piszę do Was wszystkich list, który podobnie jak w zeszłym roku jest odpowiedzią na sprawozdania roczne i zaproszeniem do wznowienia podróży.
Niech błogosławieństwo Pana dotrze do każdego, kto wysłał sprawozdanie, ale także do tych, którzy go jeszcze nie przysłali, wraz z posłaniem misyjnym, które Pan każdemu daje.
Życie z misyjnego punktu widzenia
„Uczniowie proszeni są o przeżywanie swojego życia osobistego w kluczu misji: są posłani przez Jezusa w świat nie tylko po to, aby wypełniać misję, ale także i przede wszystkim, aby żyć misją im powierzoną. Tak jak apostoł Paweł, który mówi w prawdziwie poruszających słowach: “Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym ciele” (2 Kor 4,10). Istotą misji jest dawanie świadectwa Chrystusa, to znaczy o Jego życiu, męce, śmierci i zmartwychwstaniu z miłości do Ojca i ludzkości”.
Różnica, jaką Papież wskazuje między wypełnianiem misji a życiem misją, pokazuje, że jest to tożsamość chrześcijańska: nie tyle robienie rzeczy, ile życie w głębokim zjednoczeniu z Chrystusem ku kruchej ludzkości.
Poza zwykłymi miejscami
„Wskazanie” na krańce ziemi „będzie musiało pytać uczniów Jezusa wszystkich czasów i zawsze będzie musiało ich popychać, aby wyszli poza zwykłe miejsca, aby złożyć świadectwo o Nim. Z drugiej strony nie ma innej rzeczywistości ludzkiej, na której ma być skupiona uwaga uczniów Chrystusa w ich misji. Kościół Chrystusowy był, jest i będzie zawsze „wychodził” ku nowym horyzontom geograficznym, społecznym, egzystencjalnym, ku miejscom „granicznym” i sytuacjom ludzkim.
Kryzys pandemii, którego doświadczamy, tak przedłużający się w czasie, z pewnością ma również konsekwencje psychologiczne; nikt nie jest w stanie długo znosić niepewności, zachowując zawsze wysoką determinację. Energia, pozytywność czyjegoś działania, a czasem nawet poczucie tego, co
się robi, może zawieść. W konsekwencji nawet te słowa Papieża o misji mogą nam się wydawać obce i niewykonalne. Ale jeśli nie zaczniemy od podstaw, na których opiera się nasza przynależność charyzmatyczna, od czego mielibyśmy zacząć?
Na ulicy, obok ludzi
Taki tytuł nadaliśmy propozycji przeżycia drogi synodalnej w CVS. Droga i ludzie, dwa słowa wskazujące na misję. Nie zaniedbujmy uczestniczenia i odpowiedzialnego zaangażowania się w propozycje zgłaszane na poziomie parafialnym i diecezjalnym; i nie zaniedbujemy wdrożenia momentu formacyjnego, o ile jest to możliwe.
W mądrej ciszy
Dziewica Milczenia, tak droga Założycielom, towarzyszy nam w tym roku duszpasterskim. Jeśli jesteśmy dyspozycyjni, uczy nas żyć słowem podstawowym, płodnym, a nie próżnym, słowem, które uzdrawia i staje się proroctwem zbawienia w ułomności. Produktywna cisza, która rodzi mądrość i nadzieję, wewnętrzne dary dotyczące myślenia, odczuwania i działania, bardzo potrzebne, aby móc odczytywać nasz czas.
„Przez ręce Maryi utrzymujemy w nas obecność
Chrystusa Pana” – pisze Luigi Novarese. Nasze życie
i czyny zostaną zachowane.
Dziękując Wam w imieniu wszystkich Cichych
Pracowników Krzyża za to, czym jesteście w
Kościele, za to, co mimo ograniczeń i przeciwności
staracie się osiągnąć, życzę Wam radości aktywnego
i owocnego apostolstwa.
Serdeczne pozdrowienie dla wszystkich połączone z
modlitwą w intencji każdego z Was i Waszych rodzin.
Angela Petitti
Przewodnicząca Międzynarodowej
Konfederacji CVS