Centrum Ochotników Cierpienia to stowarzyszenie wiernych świeckich, którego celem jest wspólny apostolat zmierzający do pełnego wykorzystania potencjału ludzi chorych: dokonuje się to przez dzieło ewangelizacji i katechezy, w którym pierwszoplanową rolę odgrywają sami chorzy i niepełnosprawni.

 Założyciel stowarzyszenia, prał. Luigi Novarese, sam spędził długi okres w szpitalu i doświadczył poczucia bezużyteczności i frustracji, jakiego doznaje człowiek biernie przeżywający przewlekłą chorobę. Odkrył wówczas jedyną prawdę, która może dać odpowiedź człowiekowi cierpiącemu: wiarę i zjednoczenie z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. To osobiste doświadczenie cierpienia oraz bliska więź z Maryją pozwoliły prałatowi Novarese oraz siostrze Elvirze Myriam Psorulli dać wspólną odpowiedź na dramatyczne wołanie o pomoc, jakie kierował do nich świat ludzi cierpiących, i na naglące wezwania Niepokalanej; tą odpowiedzią jest właśnie Centrum Ochotników Cierpienia. Należą do niego ludzie cierpiący, którzy przyjęli zaproszenie Maryi, aby odkryć w Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym jedyną możliwość nadania sensu własnemu życiu i osiągnięcia zbawienia, a idąc za Jej wezwaniem stali się świadkami i głosicielami Ewangelii.
Działalność Centrum jest prowadzona we współpracy z Cichymi Pracownikami Krzyża - stowarzyszeniem życia konsekrowanego, które powstało w kontekście tego samego dzieła ewangelizacyjnego. Jego wyłącznym celem jest apostolstwo jako odpowiedz na podstawową potrzebę radykalnej i totalnej realizacji charyzmatu przez osobistą konsekrację tych, którzy go przyjmują.

Stowarzyszenie nosi nazwę “Ochotników Cierpienia”, ponieważ jego celem jest naśladowanie dobrowolnej ofiary Jezusa złożonej Ojcu, ze świadomością, że taka ofiara może stać się darem i zyskać wartość odkupieńczą dla wszystkich, w zjednoczeniu z ofiarą wcielonego Syna Bożego, Odkupiciela człowieka i świata oraz w komunii Jego mistycznego ciała.
“Ochotnicy Cierpienia” – ponieważ dzięki wierze człowiek jest w stanie przyjąć cierpienie, aby uczynić zeń wyraz miłości, objawienie miłosiernego Serca Jezusa człowiekowi i wszystkim ludziom.
“Ochotnikiem Cierpienia” jest ten, kto dzięki wierze potrafi nawet pokochać cierpienie, nie dlatego, że jest ono dobrem samym w sobie, ale dlatego, że mocą łaski odkupienia przekształca się w niezwykły dar zbawienia dla każdego człowieka. Zwłaszcza dla grzeszników, dla całego Kościoła i całego świata. (prał. Rocchetta, “L’Ammalato realizzatore e annunciatore dell’amore misericordioso del Cuore di Gesu”)

Kalendarz Świętych

Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

POLECAMY

Stowarzyszenie
CENTRUM OCHOTNIKÓW CIERPIENIA
Archidiecezji Gdańskiej
Ul. Wojska Polskiego 37, 83-000 Pruszcz Gdański

www.cocgdansk.pl   e-mail: biuro(a)cocgdansk.pl 
BANK SPÓŁDZIELCZY PRUSZCZ GDAŃSKI
40 8335 0003 0118 0253 2000 0001
Administracja strony: admin(a)cocgdansk.pl