II Krajowa Pielgrzymka Centrum Ochotników Cierpienia w 35 rocznicę obecności w Polsce, w dzień cudownego uzdrowienia naszego Patrona i Założyciela bł. Luigiego Novarese odbyła się na Jasnej Górze w dniach od 16 do 18 maja 2022 r.

Celem pielgrzymowania było zawierzenie Matce Bożej naszego Stowarzyszenia w duchu dziękczynienia, zarazem był to czas rekolekcji, ugruntowania podstaw naszego apostolatu, opartego o objawienia Matki Bożej z Lourdes i Fatimy. 

    Przepięknym i wymownym, jednoczącym wszystkich uczestników pielgrzymki był przywieziony przez nas sztandar COC Archidiecezji Gdańskiej. Został on poświęcony na uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Jasnogórskiej pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

    W dniu 16 maja 2022 r. o godzinie 7:00 z parkingu przed kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim wyjechały dwa autokary oznakowane jako żółty i niebieski zabierając 102 uczestników pielgrzymki, były to osoby z niepełnosprawnościami, członkowie ich rodzin, przyjaciele i wolontariusze. W bagażnikach oznakowane żółtymi lub niebieskimi kokardkami jechały małe walizki turystyczne, wózki inwalidzkie, chodziki i wizytowe garnitury w pokrowcach. Wyruszyliśmy punktualnie ze znakiem krzyża na piersi. Wieźli nas doświadczeni kierowcy, a opiekę duchową nad nami sprawowali: w autokarze nr 1 “żółtym” ks. Mateusz Chmielewski, w autokarze nr 2 “niebieskim” ks. Stanisław Łada. W autokarach panowała radosna, pielgrzymkowa atmosfera. Godzinki…, pieśni ku czci Matki Bożej, modlitwa na różańcu wypełniały czas podróży, czas krótki, ponieważ o godzinie 14:00 byliśmy już w Częstochowie.

 W Hali noclegowej św. Józefa prowadzonej przez siostry Urszulanki czekały na nas wygodne, wieloosobowe pokoje. Część z nas czuła się tutaj “jak u mamy”, gdyż nie pierwszy raz gościły nas siostry Urszulanki. Jednakże w tym roku, oprócz nas w Halach były rodziny z małymi dziećmi z Ukrainy. Bardzo wymownym był widok rzędem ustawionych dziecięcych wózeczków wzdłuż jednego boku wąskiego korytarza, a po drugiej stronie w podobnym rzędzie nasze wózki, a nad nimi na ścianach korytarza fotografie św. Urszuli Ledóchowskiej, która znała represje ze strony władz rosyjskich i emigracji. Święta “uśmiechnięta”, która służyła pokornie wszystkim potrzebującym. O godzinie 16:30 Mszą Świętą w kaplicy św. Józefa rozpoczęliśmy II Krajową Pielgrzymkę COC na Jasnej Górze. Ks. Mateusz Chmielewski w homilii podniósł temat ofiarowania cierpienia i zaufania Bogu. Po kolacji w restauracji Claromontana przyszedł czas na spotkanie z uczestnikami pielgrzymki z całej Polski. Na Jasną Górę przybyli nasi przyjaciele z: Głogowa, Warszawy, Wrocławia, Bydgoszczy, Olsztyna i innych miejsc w kraju. Radość ze spotkania, ale i troska o tych, którzy nie mogli przyjechać do Częstochowy z różnych powodów, najczęściej zdrowotnych, zaprowadziły nas przez cudowny obraz Pani Jasnogórskiej, gdzie o 21:00 razem odśpiewaliśmy Apel.

W dniu 17 maja 2022 r. wypoczęci, ubrani w koszulki z logo naszego stowarzyszenia rozpoczęliśmy najważniejszy dzień naszego pielgrzymowania odśpiewaniem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny w Kaplicy Cudownego Obrazu.

O godzinie 10:00 w Bazylice była sprawowana uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. Arkadiusz Zawistowski Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia. Zebranych przywitał znany wszystkim ks. Radosław Horbatowski, zawiązując wspólnotę ludzi, którzy się kochają i rozumieją bez słów. Mszę Świętą koncelebrowali zaproszeni na tą uroczystość kapłani:

  1. Arkadiusz Zawistowski Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia,
  2. Wojciech Bartoszek Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych,
  3. Johnny Loureiro de Freire Moderator Generalny Cichych Pracowników Krzyża,
  4. Stanisław Łada z Archidiecezji Gdańskiej, Cichy Pracownik Krzyża,
  5. Wojciech Grzegorek SOdC, Cichy Pracownik Krzyża,
  6. Radosław Horbatowski z Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej,
  7. Mateusz Chmielewski z Diecezji Pelplińskiej,
  8. Marek Kundzicz proboszcz parafii św. Józefa w Częstochowie.

Na uroczystość przybyła z Włoch s. Maria Teresa Neato, a z Głogowa s. Małgorzata Malska SOdC z siostrami: Ewą, Klaudią i Karoliną.

W homilii Krajowy Duszpasterz Apostolstwa Chorych przypomniał nam ważne rocznice, za które przybyliśmy podziękować Panu Bogu:

za 75 lat obecności COC na świecie,

za 35 lat obecności COC w Polsce,

za 25 lat obecności wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża w Polsce.

Są to dzieła bł. Luigiego Novarese i przypadająca 91 rocznica cudownego uzdrowienia Luigiego za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Panny.

Ks. Wojciech rozważał znaczenie modlitwy dla osoby chorej na przykładach i poprzez własne doświadczenia pracy z osobami chorymi w czasie pandemii Covid, w szpitalu tymczasowym. Gwiazda Zaranna, tytuł Najświętszej Maryi Panny, szczególnie bliski ludziom związanym z morzem, rozjaśnia, oświeca ciemności naszego życia, uzdrawia, pociesza. Maryja, jak gwiazda zaranna marynarzy do portu, prowadzi nas do Syna. Jezus nas uzdrawia, w Jego ranach jest uzdrowienie. Maryja oświeca ciemności, tą ciemnością jest grzech, grzech jest ciemnością i największym cierpieniem człowieka. Maryja, Gwiazda Zaranna prowadzi nas do ofiarowania cierpienia, objawiła to dzieciom w Lourdes i Fatimie. Uzdrowienie z choroby nie zawsze jest dane człowiekowi, ważne jest uzdrowienie duchowe, akceptacji Woli Bożej i chęć do współpracy z Wolą Boga. 

    W czasie Mszy Świętej został poświęcony Sztandar Stowarzyszenia COC Archidiecezji Gdański. Chorążym pocztu sztandarowego był pan Zdzisław Waszkiewicz Prezes Stowarzyszenia COC Archidiecezji Gdańskiej, a członkami pocztu Robert Świątek i Stanisław Kreft, osoby z niepełnosprawnością, reprezentujące Stowarzyszenie i ich matki: Barbara i Bożena. Sztandar naszego Stowarzyszenia ma kształt kwadratu. Główna strona sztandaru (awers) posiada kremowo-złote, lśniące tło. Centralne miejsce zajmuje wyszywany wizerunek Matki Bożej z Lourdes, otoczony napisem Matko Boża, Uzdrowienie Chorych, módl się za nami. W dolnym rogu znajduje się logo Stowarzyszenia COC. Rewers sztandaru jest również kremowo-złoty, w centralnej części jest umieszczone zdjęcie bł. Luigiego Novarese w formie owalu otoczonego napisem: Błogosławiony Luigi Novarese - Apostole Chorych, módl  się za nami. Pod spodem umieszczone jest logo CVS i napis Centrum Ochotników Cierpienia Archidiecezji Gdańskiej. Sztandar obszyty jest złotymi frędzlami. Przymocowany jest on do drzewca wykonanego z jasnego drewna, zakończonego głowicą w kształcie złotej kuli, z literą M wpisaną w złoty płomień, na drzewcu znajdują się dwa gwoździe upamiętniające dzień i miejsce poświęcenia oraz fundatorów – członków Stowarzyszenia COC Archidiecezji Gdańskiej. 

    O godzinie 13:30 Aula o. Augustyna Kordeckiego wypełniła się po brzegi osobami w żółtych koszulkach z charakterystycznym logo białego gołębia z Krzyżem w dziobie, na błękitnym tle i napisem CVS, które zgromadziły się, aby wysłuchać konferencji ks. Johnny Loureiro de Freire Moderatora Generalnego Cichych Pracowników Krzyża. Ks. Johnny pochodzi z Portugalii. Swoją konferencję poświęcił Matce Bożej Fatimskiej jako Mistrzyni życia duchowego. Z Włoskiego na Język polski symultanicznie konferencję tłumaczył ks. Wojciech. Po wysłuchaniu konferencji udaliśmy się do Kaplicy Cudownego Obrazu, aby w czasie modlitwy Różańcowej zawierzyć się Matce Bożej. Aktu Zawierzenia dokonał w naszym imieniu ks. prałat Stanisław Łada. W czasie zawierzenia towarzyszył nam poświęcony już Sztandar, tym razem poczet stanowili: Dominik Stec, Urszula Burda i Grażyna Laudańska. W czasie przerwy spotkała nas miła niespodzianka. Odwiedzili nas reporterzy TVP z Gdańska. Dzięki nim mogliśmy podzielić się radością i refleksjami, dać świadectwo naszej wiary. Po krótkim odpoczynku i obiadokolacji, o 21:00 zgromadziliśmy się ponownie w Kaplicy Cudownego Obrazu na Apelu Jasnogórskim. W tym dniu w czasie Apelu rozważania głosił ks. Wojciech Grzegorek. Powtórzył zawierzenie wszystkich członków Stowarzyszenia. Wspomniał o związku bł. Luigiego Novarese z Jasną Górą, otóż otrzymał on obrazek z wizerunkiem Jasnogórskiej Pani od bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w czasie Soboru Watykańskiego II w Rzymie. Następnie nawiązał do zranionego Oblicza Częstochowskiej Pani pytając: co kościół może otrzymać od osoby chorej? Maryja - Kościół mówi do osoby chorej: Jesteś wartościowy, możesz być aktywnym uczestnikiem życia, Krzyż może być twoim narzędziem pracy. Ks. Wojciech podkreślał wspólnotowy, wręcz rodzinny styl życia w COC. Ks. Arcybiskup Wacław Depo podsumował Apel cytatem z Listu Apostolskiego Jana Pawła II O Chrześcijańskim Sensie Cierpienia - “Jezus Chrystus to cierpienie przezwyciężone miłością” i z okazji jego 102 urodzin dopowiada - “Jan Paweł II to cierpienie kościoła wpisane w dzieło Bożego Miłosierdzia, które jest zwycięskie nad złem, cierpieniem i śmiercią”.

    W dniu 17 maja 2022 r. Sztandar naszego Stowarzyszenia na Apelu Jasnogórskim niósł poczet sztandarowy w składzie: Zdzisław Waszkiewicz, Jana Piotrowska i Hanna Łada.

18 maja 2022 r. 

W tym dniu wspólnota COC z Archidiecezji Gdańskiej postanowiła kontynuować naszą duchową podróż w stacjach Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich. Każdy z nas w ciszy serca wzbudził swoją intencję. Intencją ogólną była modlitwa o pokój, szczególnie na Ukrainie.

Wróciliśmy późnym wieczorem do naszych domów.

Owocem tego pielgrzymowania jest gotowość podążania dalszą drogą zgodnie z charyzmatem COC i Cichych Pracowników Krzyża.

 

    30 maj 2022r - Elżbieta Stec

(Zdjęcia po naciśnięciu w poniższy link)

05.2022 Jasna Góra podczas II Krajowej Pielgrzymki COC.

Stowarzyszenie
CENTRUM OCHOTNIKÓW CIERPIENIA
Archidiecezji Gdańskiej
Ul. Wojska Polskiego 37, 83-000 Pruszcz Gdański

www.cocgdansk.pl   e-mail: biuro(a)cocgdansk.pl 
BANK SPÓŁDZIELCZY PRUSZCZ GDAŃSKI
40 8335 0003 0118 0253 2000 0001
Administracja strony: admin(a)cocgdansk.pl